5 sposobów na zdyscyplinowanie dziecka

Nieznośne dziecko potrafi doprowadzić rodzica do szewskiej pasji. Czy dawanie klapsów w momencie irytacji zachowaniem Malucha przyniesie jakąkolwiek korzyść? Otóż nie. Dziecko zapamięta wyłącznie zdenerwowanego rodzica, który był tak zły, że je uderzył. To prawda, że dziecko może się uspokoić i w podobnej sytuacji zachować się tak, jak oczekuje rodzic, jednak będzie to spowodowane strachem, że uderzenie się powtórzy.

Dziecko można dyscyplinować bez agresji i krzyku. Nie mamy tu na myśli tak zwanego bezstresowego wychowania, tylko sprawdzone sposoby na to, by przywrócić spokój.

1. Odetnij dziecko od sytuacji

Maluch zabiera dzieciom zabawki na placu zabaw lub sypie piaskiem w oczy? Zabierz dziecko na bok i stanowczym, ale spokojnym tonem wytłumacz, że takie zachowanie jest niedozwolone. Zostań z dzieckiem, dopóki się nie uspokoi.

1. Ostrzeżenia i konsekwencje

Poinformuj dziecko, że jeśli nie zrobi tego, o co je prosisz, otrzyma karę. Pamiętaj o konsekwencji! Dziecko nie chce posprzątać zabawek w pokoju? Zapowiedz, że jeśli nie zrobi tego w określonym czasie, nie pójdzie na umówione spotkanie do kolegi lub koleżanki. Dotrzymaj słowa!

1. Zabierz zabawkę, o którą kłóci się dziecko

Zabierając zabawkę, powiedz, dlaczego i na jaki czas ją zabierasz. Pamiętaj, by omówić z dzieckiem zaistniałą sytuację i wyjaśnij, dlaczego spotkała je kara.

1. Usuń się z pola bitwy

Zdarza się, że obecność rodzica może pogorszyć konfliktową sytuację. Jeśli czujesz, że możesz wybuchnąć, powiedz dziecku, że nie podoba Ci się jego zachowanie i odejdź, by się uspokoić. W ten sposób zasygnalizujesz także, że dziecko robi coś nie tak.

1. Porozmawiaj z dzieckiem

Tylko nie wtedy, gdy krzyczy i uderza pięściami w podłogę. Odczekaj, aż się wykrzyczy i porozmawiaj z nim, by dowiedzieć się, jaka jest przyczyna jego zachowania. Małe dzieci nie panują nad swoimi emocjami. Spokojna rozmowa pomoże znaleźć ujście dla złości w akceptowalnej formie.

Powiązane posty