Jak nauczyć dziecko sprzątania zabawek?

Jak nauczyć dziecko sprzątania zabawek?

Wielu rodziców sprząta zabawki, kiedy dziecko zakończy zabawę lub pójdzie spać. To błąd. Nauka odpowiedzialności za bałagan, który zrobiło się wokół siebie, jest bardzo ważna. Im wcześniej zaangażujemy dziecko do odkładania zabawek, tym lepiej.

Oto 4 zasady, które będą pomocne, aby dziecko nauczyło się po sobie sprzątać.
1. Najlepiej będzie, jeśli posprzątasz wspólnie z dzieckiem zaraz po zakończeniu zabawy. Maluch nie powinien mieć wokół siebie rozrzuconych klocków i innych drobiazgów, którymi się nie bawi. Zostaw tylko jedną zabawkę, która aktualnie go interesuj, a pozostałe sprzątnijcie.

2. Przy porządkach stosuj tzw. zasadę lekkiego holdingu – stań za dzieckiem i pomagaj mu sprzątać jego rączkami.

3. Opowiadaj, co będziecie robić – „zaraz ułożymy klocki, ale najpierw schowamy samochody, każdy do pudełka, o tak… chowamy… i już… możemy układać klocki”. Dziecko wykona czynność, jeśli podasz mu konkretne powody. Najlepiej, jeśli poruszysz jego wyobraźnię, mówiąc np. „Miś jest już zmęczony, chce wrócić na półkę”, „Ciuchcia chce odpocząć, bo bardzo długo jeździła” itp.

4. Kiedy dziecko sprzątnie, pochwal je tak, jakby robił to przedmiot, który właśnie sprzątnęło, np. „samochody dziękują Mateuszowi za schowanie do pudełka, mówią: dziękujemy ci bardzo”.

Wprowadź te zasady już przy kolejnych porządkach. Zobaczysz – dziecko chętniej będzie po sobie sprzątać.

Powiązane posty