Jak rozwijać kreatywność dziecka?

Popularny termin kreatywność oznacza nieszablonowe myślenie oraz efektywne rozwiązywanie zadań i sytuacji problemowych. Osoby, które wykazują się kreatywnością, potrafią myśleć i działać twórczo, są gotowe do tworzenia oryginalnych pomysłów oraz świetnie odnajdują się w różnych życiowych sytuacjach. Może się wydawać, że kreatywność to cecha, którą się posiada lub nie, jednak okazuje się, że tak jak innych rzeczy, kreatywności można się nauczyć. Jak?

Nauka i rozwijanie kreatywności

Jednym z najistotniejszych elementów kreatywności jest umiejętność abstrakcyjnego myślenia, która kształtuje się wraz z wiekiem i stanowi ważną role w rozwoju umysłowym dziecka. Ćwiczenie abstrakcyjnego myślenia rozwija pomysłowość i skojarzenia, a to z kolei wpływa na wzrost twórczego potencjału.

Chcesz pomóc dziecku rozwijać jego kreatywność? Oto 6 sprawdzonych rad, które Ci w tym pomogą.

  • Zapomnij o podsuwaniu gotowych rozwiązań. Pozwól dziecku próbować nowych rzeczy, mylić się, samemu wymyślać rozwiązanie jego problemów. Niech samo tworzy świat!

  • Pozwalaj zadawać pytania i sam je zadawaj. Zadawanie pytań to tak naprawdę wstęp do kreatywnego myślenia. Ich umiejętne zadawanie ułatwia znalezienie poszukiwanej odpowiedzi, a pytania są wyrazem ciekawości świata. Przykłady pytań rozwijających twórcze myślenie? Proszę bardzo: Jak pachnie bez? Ile smaków ma sałatka warzywna?

  • Czytaj. Obrazy płynące z telewizora nie pobudzają wyobraźni, ale te wyłaniające się z czytanych bajek jak najbardziej! Pamiętaj więc o tym, by w ciągu dnia znaleźć chwilę na czytanie dziecku lub z dzieckiem. Możesz także zadawać mu pytania dotyczące tego, co najbardziej podobało mu się w czytanej bajce lub jak wyobraża sobie bajkowego bohatera.

  • Inspiruj. Dziecko potrzebuje motywacji i wsparcia do rozpoczęcia twórczej zabawy. Nie krytykuj więc pomysłu dziecka, nawet jeśli uważasz, że nie jest on trafny. Chce namalować zielone niebo? Nie podsuwaj mu niebieskiej kredki, mówiąc, że niebo musi być niebieskie. Zamiast tego możesz zapytać, z czym kojarzy mu się zielony kolor.

  • Wspieraj dziecko w zainteresowaniach. Twoje dziecko zbiera drobiazgi lub ma inne hobby, które uważasz za zbędne? Pod żadnym pozorem nie krytykuj jego zainteresowań.

  • Zwracaj uwagę na rozwój wszystkich zmysłów. Wspieraj rozwój wzroku, słuchu, dotyku i smaku dziecka. Dzięki temu także pomagasz rozwijać dziecięcą kreatywność.

Kreatywność jest bardzo ważnym składnikiem codziennego życia. Warto więc pamiętać o tym, by rozwijać tę cechę u dziecka, ponieważ może mu ona pomóc mu w sprostaniu wymaganiom współczesnej rzeczywistości.

Powiązane posty