Uważność – do czego przyda się dzieciom (i rodzicom)?

Uważność – do czego przyda się dzieciom (i rodzicom)?

Dzieci, które żyją w XXI wieku nie mają łatwo. Mnóstwo możliwości i bodźców z gier, smartfonów, tabletów i innych urządzeń uznawanych za rozpraszacze skutecznie wpływa na obniżenie dziecięcej koncentracji. To wszystko sprawia, że już maluchy w przedszkolu bywają zestresowane podobnie jak ich rodzice. Niektóre dzieci z powodu stresu mają trudności z zasypianiem, inne czują ciągły niepokój… Czy w pędzącym świecie da się w ogóle zatrzymać wir myśli i działania?

Rodzice i nauczyciele są często bezradni. Z pomocą przychodzi Eline Snel – holenderska terapeutka, która opracowała autorską metodę medytacji dla dzieci. Jeśli czytacie te słowa z dużą dozą podejrzeń i wątpliwości, no bo jak to – medytacja dla dzieci? – być może przekona was fakt, że dobroczynny wpływ tej metody doceniło nawet Ministerstwo Edukacji w Holandii. Każdy nauczyciel, który wyrazi na to chęć, może bezpłatnie uczestniczyć w szkoleniu w Akademii Eline Snel, a następnie prowadzić zajęcia z uważności dla dzieci.

Medytacja jest według Eline Snel narzędziem dostosowanym do potrzeb dzieci. Dzięki niej mogą nauczyć się spokoju i świadomego reagowania. Metoda terapeutki jest skupiona na ćwiczeniach oddechowych, które pomagają stopniowo skupić się na teraźniejszości oraz nabrać dystansu do odczuwanego niepokoju i krążących w głowie myśli.

Okazuje się, że dzieci przepadają za chwilami wyciszenia i spokoju. Kiedy nauczą się je wykonywać, same chętnie sięgają po to narzędzie, gdy odczuwają silne lub trudne emocje.

Wszystkim zaciekawionym rodzicom gorąco polecamy książkę „Uważność i spokój żabki” Eline Snel, do której dołączono płytę CD z ćwiczeniami uważności dla dzieci. Mogą z niej korzystać również rodzice. Może wspólne ćwiczenia staną się waszym codziennym rytuałem? Jednego jesteśmy pewne – opanowanie sztuki medytacji to kapitał, który procentuje przez całe życie!

Powiązane posty